Hodowla koni to nie tylko pokolenia koni, lecz rownież naszej rodziny. Konie hodowane są w naszej stadninie w oparciu o najlepsze linie koni sportowych na świecie. Warunki w których żyja i dorastają są zbliżone do naturalnych a pastwiska sa bogate w rożnorodną roślinność i zioła. Bogactwo pożywienia, duża ilość ruchu i nasza miłość do koni czynią je wyjątkowymi. Dlatego warto kupić u nas konia.

O nas

O nasHodowla Koni Parkitny, która mieści się u podnóża Śnieżki powstała niemal pół wieku temu w 1956 roku. Założycielami byli Piotr i Anna Parkitni, którzy zaczęli prowadzić gospodarstwo rolne w Kowarach, gdzie hodowane było bydło mleczne. Jednak Bogdan Parkitny, ich syn, jako warunek pozostania na gospodarstwie postawił, że muszą być w nim też konie. I tak się wszystko zaczęło. Obecnie hodowle w coraz większym stopniu przejmuje syn Rafał Parkitny wraz z żoną. Plan hodowlany zakładany jest tutaj na wiele pokoleń, a największa nadzieja pokładana jest w dzieciach. Wiktoria Parkitna i Maksymilian Parkitny od najmłodszych lat mają bezpośredni kontakt z końmi i uczestniczą w życiu stajni.

Gospodarstwo położone jest w pięknej Kotlinie Jeleniogórskiej na 300 ha górzystego terenu obfitującego w bujną roślinność, na którą składają się liczne gatunki traw i ziól. W takich warunkach bardzo zbliżonych do naturalnych, konie mają możliwość O nasprawidłowego rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego. Większość koni wychowuje się w systemie biegalni, ale stadnina dysponuje też 30 boksową stajnią, krytą ujeżdzalnią i czworobokiem z kwarcowym podłożem. Stadnina liczy ok. 100 koni, głównie rasy szlachetnej półkrwi. Przełomowym momentem dla hodowli był rok 1999, w którym zakupiony został młody ogierek Corleone Z ze stadniny Zangersheide w Belgii. Jego pojawienie się znacząco wpłynęło na zmiane typu i kierunku hodowli. Skokowy rodowód Corleone Z, w którym są takie slawy jak Furioso, Capitol, czy Cor de la Bryere, noszący cechy ogierów obdarzonych dobrym ruchem, w skrzyżowaniu z polskimi klaczami pozwolił uzyskać zwierzęta utalentowane ruchowo w trzech chodach oraz przejawiające wyjątkowe predyspozycje do piafu i pasażu. To osiagniecie podsunęło pomysł na hodowlę koni ujeżdżeniowych, których brakowalo wtedy na polskim rynku. Obok Corleone Z pojawił sie w stadninie oldenburski ogier Ron William, syn znanego Rohdiamanta. Jest to ogier o niespotykanej urodzie i zrównoważonym charakterze. W 2003 roku był najlepszym młodym ogierem w Niemczech. Jego potomstwo wyraźnie pokazuje cechy przodków. Są to konie jezdne, dobrze ruszające się, poprawnie zbudowane i wykazują duzą chęć współpracy z człowiekiem. Zakup ogiera tej klasy był dużym wyzwaniem.

Hodowla Konie Parkitny może poszczycić sie wieloma sukcesami, w których swój wyjątkowy udzial ma krew Corleone Z. W 2009 roku w Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Verden udzial brał syn Corleone Z Mozart P pod Malgorzata Święcicką. Dwa lata później pod Tomaszem O nasKowalskim w tych prestiżowych zawodach udział wzięła klacz Dirty Lady P. Wiele koni hodowli Konie Parkitny odnosi sukcesy również w wystawach oraz zawodach ogólnopolskich. Hodowla może pochwalić się również sukcesami w powożeniu. Maximus P startowal w Mistrzostwach Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi w Jarantowie, a także w Kechemet na Węgrzech. Na tych ostatnich startowała też para wychodowana w Stadninie Konie Parkitny - Ramirez i Ramona.

Aby uzyskać jak najlepsze konie z możliwościami i predyspozycjami do sportu, a jednocześnie z dobrą psychiką i poprawną budową, właściciele stadniny wciąż ulepszają materiał genetyczny. W tym celu w 2013 roku do stada matek zostało zakupionych kilka nowych klaczy z wybitnymi rodowodami. Sprowadzane jest rownież nasienie innych ogierów z Niemiec oraz Belgii i Holandii m.in. z Gestüt Sprehe.

Oprócz hodowli stadnina prowadzi rownież szkółkę jeździecką, gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można uczyć się oraz doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Organizowane są rownież imprezy okolicznosciowe tj. Hubertus, Mikołajki i Sylwester.